Obawiasz się niskiej emerytury? Zacznij oszczędzać zawczasu

Wielu z nas nie myśli zbyt wiele o przyszłości, a czas emerytury wydaje się niezwykle odległy. Niestety, nasze życie ma to do siebie, że czas często mija nam szybciej, niż byśmy sobie tego życzyli, a jesień życia, która na ten moment wydaje się zupełną abstrakcją, może przyjść zdecydowanie wcześniej, niż się tego spodziewamy. Warto znaleźć chwilę, by zastanowić się nad stanem naszych finansów i nad tym, jak możemy zabezpieczyć się na okres trwania emerytury, gdyż wysokość państwowej emerytury nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Oszczędzanie na emeryturę – jak się do tego zabrać i dlaczego warto pomyśleć o tym zawczasu?

Emerytura w Polsce – wysokość

Czas emerytury powinien być okresem relaksu i odpoczynku po wielu latach ciężkiej pracy. Niestety – nasze realia wyglądają inaczej, a emerytura w Polsce nie należy do najwyższych. Niekiedy może okazać się niewystarczająca do zaspokojenia naszych podstawowych potrzeb życiowych, nie mówiąc już o celach, marzeniach czy zwykłych, codziennych przyjemnościach. Przyjrzyjmy się zatem, na co możemy liczyć od państwa.

Najniższa emerytura w Polsce, czyli emerytura minimalna, na jaką możemy liczyć, to dokładnie 1250 złotych i 88 groszy (stan na 1 marca 2021) – jest to oczywiście kwota brutto, od której należy odliczyć podatki. W związku z tym na rękę dostaniemy około tysiąca złotych. Wiadomo, że jest to lepsze niż nic, jednak taka kwota nie jest imponująca pod żadnym względem, zwłaszcza że, żeby wypracować sobie do niej prawo, będziemy musieli wykonać i udokumentować wiele lat pracy. Jeśli nasz staż okaże się niewystarczający do uzyskania minimalnej kwoty emerytury, ZUS nie będzie zobligowany do tego, aby nam ją wypłacić. Wyliczy wówczas należną nam kwotę, która może być zdecydowanie niższa od tej minimalnej. Zdarzają się nawet świadczenia, których wysokość opiewa na kilkadziesiąt groszy miesięcznie i niestety nie są to jednostkowe przypadki.

Emerytura – po ilu latach pracy?

Udokumentowanie określonego stażu pracy to niejedyne wymaganie, jakie będzie musiał spełnić przyszły emeryt. Konieczne jest także osiągnięcie wieku, który zezwoli na pobieranie świadczeń. W zależności od naszej płci przyjdzie nam czekać aż do 60. roku życia – w przypadku kobiet – lub 65. roku życia w przypadku mężczyzn, zanim będziemy mogli zacząć odzyskiwać nasze składki emerytalne. Niezbędny, minimalny okres pracy potrzebny do uzyskania emerytury także jest warunkowany przez naszą płeć. Dla kobiet jest to 20 lat, dla mężczyzn 25.

Pomimo tego, że wiek emerytalny oscyluje w granicy 60 lat, bardzo często możemy spotkać aktywnych zawodowo emerytów. Czasami wynika to z pasji do wykonywanego zawodu lub z nudy, jednak musimy pamiętać, że w większości wypadków wiąże się to po prostu z koniecznością. Dokładając lata pracy do naszego stażu, zwiększamy wysokość świadczeń. Spora część emerytów decyduje się na to z przymusu, gdyż niestety tysiąc złotych nie jest kwotą, która może zapewnić właściwy i godny byt.

Ochrona przed emeryturą – co to takiego?

Ochrona przed emeryturą, inaczej zwana ochroną przedemerytalną, to dodatkowe zabezpieczenie dla pracowników w podeszłym wieku. Sytuacja na rynku pracy dynamicznie się zmienia, więc często starsi pracownicy zaczynają się obawiać o swoją pozycję w firmie. Zawsze może pojawić się ktoś młodszy, kto pozbawi ich stanowiska ze względu na większą sprawność i lepsze zdrowie do wykonywania danej czynności zawodowej. Z tego względu prawo uwzględnia okres, w trakcie którego pracownika nie można zwolnić, tak aby w spokoju doczekał czasu udania się na emeryturę. Ten czas to właśnie ochrona przed emeryturą i wynosi on maksymalnie cztery lata.

Co, jeśli jednak będziemy musieli pracować dalej, gdyż emerytura nie zapewni nam wystarczających dochodów? Zdecydowanie warto pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym na ten okres. Oszczędzanie pieniędzy może być jedynym gwarantem stabilności finansowej w podeszłym wieku. Jak to zrobić, by cieszyć się spokojną i beztroską emeryturą?

Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę – czy warto?

Powyższe akapity ukazują, na co mogą liczyć emeryci w naszym kraju. Niestety, nie jest to przyjemna wizja, jednakże jest realna – emerytura w Polsce może okazać się zbyt niska i nieadekwatna do czasu, jaki włożyliśmy w wykonywanie naszej pracy. Nawet jeśli znajdziemy się w grupie szczęśliwców, których emerytura będzie wyższa niż minimalna, pamiętajmy, że średnia wysokość świadczenia wynosi około dwóch tysięcy złotych.

Oszczędzanie na emeryturę wydaje się jedyną rozsądną opcją, która może uchronić nas przed tym scenariuszem, więc zdecydowanie warto to robić. Jak oszczędzać pieniądze w taki sposób, aby zaczerpnąć z tego jak najwięcej korzyści?

Oszczędzanie na emeryturę – sposoby oszczędzania

No dobrze, wiemy już, na co może liczyć emeryt oraz po ilu latach pracy należy mu się emerytura. W związku z tym – jak zaoszczędzić nieco kapitału na ten okres?

Przede wszystkim powiedzmy to na wstępie: kluczowy może okazać się czas oszczędzania. Im wcześniej zaczniemy inwestować w naszą przyszłość, tym lepszy scenariusz możemy sobie zapewnić. Decydując się na metodę małych kroków oraz sumienne i rozsądne oszczędzanie, możemy ugrać na tym zdecydowanie więcej, niż kiedy obudzimy się dwa lata przed emeryturą i poświęcimy większą część wypłaty na tworzenie poduszki finansowej. W ten sposób nie dość, że obniżymy sobie znacznie stopę życia, to jeszcze nie ma gwarancji, że uda nam się uzbierać wystarczającą sumę pieniędzy, by cieszyć się spokojną emeryturą.

Oszczędzanie na emeryturę może wyglądać przeróżnie, w zależności od naszych preferencji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest gromadzenie swojego kapitału na koncie w banku. Ta opcja nie jest jednak najlepsza, gdyż sporą część ulokowanych w ten sposób funduszy „zje” nam inflacja, czyli nasze środki stracą na wartości. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza przy oszczędzaniu długoterminowym, gdzie kwota, jaka pozostanie nam po uwzględnieniu inflacji, może okazać się mniejsza, niż byśmy sobie tego życzyli. Lepszym rozwiązaniem wydają się lokaty i konta oszczędnościowe, jednak ich procent zwrotu także może nie zapewnić nam właściwej ochrony przed utratą wartości naszego kapitału.

Zebrane pieniądze można także inwestować. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy wręcz ogrom możliwości – od zakupu złota, srebra czy papierów wartościowych, do otworzenia firmy czy zakup nieruchomości pod wynajem. Problem związany z inwestowaniem leży jednak w innym miejscu: w ryzyku tej formy lokowania pieniędzy. Naszym podstawowym celem ma być zabezpieczenie na przyszłość, a każda inwestycja, nawet teoretycznie tak pewna jak złoto, wiąże się z ryzykiem.

Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę możemy także podjąć, kupując ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania. Jak wygląda ta opcja?

Zabezpiecz się na przyszłość

Prudential oferuje możliwość wykupienia ubezpieczenia na życie z opcją oszczędzania. Decydując się na taką umowę, gwarantujemy sobie dwie korzyści. Po pierwsze – zyskujemy ubezpieczenie na życie, więc na wypadek naszej śmierci nasza rodzina uzyska odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Po drugie – wybór takiej umowy zapewnia nam comiesięczne odkładanie pieniędzy na dowolny cel. Dodatkowo pieniądze z umów ubezpieczenia na życie i dożycie są zwolnione z tzw. podatku Belki oraz przede wszystkim pewne, w przeciwieństwie do różnego rodzaju inwestycji finansowych.